Chodzik dla dziecka – od kiedy jest bezpieczny i czy warto z niego korzystać? Temat ten to kolejny z powodów wywołujących burzliwe dyskusje wśród rodziców. Zwolennicy chodzików zapewniają o jego pomocy w nauce chodzenia oraz zapewnianiu bezpieczeństwa przy pierwszych próbach ruchu. Przeciwnicy natomiast przypominają o negatywnym wpływie na postawę, mięśnie i kości oraz nienaturalną ingerencję w rozwój dziecka. Kto ma więc rację? Czy kupić dziecku chodzik? A jeśli tak, to od kiedy chodzik będzie bezpieczny dla naszego maluszka?

Czy chodzik szkodzi dziecku?

Choć każdy rodzic stara się, jak najbardziej wspomagać rozwój swojego dziecka oraz ułatwiać mu pokonywanie trudności, okazuje się, że czasami lepiej jest pozwolić mu dojść do czegoś samodzielnie. Tak też sprawa ma się z chodzikiem. Jego założeniem jest wspomaganie maluszka w utrzymywaniu równowagi, przyspieszenie nauki chodzenia oraz zapewnienie bezpieczeństwa przy stawianiu pierwszych kroków. W rzeczywistości jednak chodzik może przynieść więcej negatywnych skutków niż korzyści. Czy więc chodzik szkodzi dziecku?

Dlaczego chodzik jest niezdrowy?

Specjaliści w dziedzinie pokazują negatywny wpływ chodzika na rozwój dziecka. W niepożądanych skutkach wymieniane są:

  • nieprawidłowy chód – w chodziku dziecko odpycha się od podłoża palcami oraz używa dwóch stóp jednocześnie, co powoduje trudności w naprzemiennym chodzie i przenoszeniu ciężaru z boku na bok;
  • wady postawy – postawa dziecka w chodziku powoduje nieprawidłowo ustawioną miednicę oraz asymetrię kręgosłupa;
  • ryzyko zwyrodnień;
  • urazy stawów barkowych;
  • wzmożone napięcie mięśniowe.

Oprócz skutków zdrowotnych, chodzik wpływa także na inne aspekty rozwoju dziecka. Powoduje ominięcie etapu czworakowania oraz chodu bokiem, co wywołuje trudności w utrzymaniu równowagi, a w efekcie opóźnioną naukę chodzenia. Zaburza także poczucie odległości i może wpłynąć negatywnie na umiejętność bezpiecznego upadania i wstawania. Wszystko to prowadzi do spadku wiary w siebie oraz trudności w podejmowaniu nowych wyzwań. Czy oznacza to więc, że chodzik jest niezdrowy i nie warto wsadzać do niego dziecka?

Chodzik dla dziecka – od kiedy?

Najważniejszy dla prawidłowego korzystania z chodzika jest wiek maluszka, w którym zacznie go używać. W rzeczywistości akcesorium to może być bezpieczne i pomocne w nabywaniu umiejętności, jeśli maluch będzie na odpowiednim etapie rozwoju. Od kiedy więc wkładać dziecko do chodzika? Od momentu, gdy będzie ono potrafiło stawiać samodzielne kroki oraz miało wystarczająco silne mięśnie. Wówczas okaże się doskonałą zabawą – szczególnie że dostępne na rynku modele wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji. Jednocześnie będzie to bezpieczne i nie wpłynie negatywnie na rozwój maluszka. Z pewnością więc zastanawiając się, od ilu miesięcy można sadzać dziecko w chodziku, nie warto sugerować się zaleceniami z opakowania zabawki (na ogół +6 miesięcy). Pamiętaj, że malec może uczyć się chodzić do 18 miesiąca, a nawet dłużej.

Chodzik czy pchacz?

Jeśli wiemy już, kiedy chodzik dla dziecka będzie bezpieczny, zaczynamy zastanawiać się również nad innymi opcjami. Zabawek wspomagających naukę chodzenia jest wiele. Co więc wybrać? Chodzik czy pchacz? Okazuje się, że również i pchacz powinien być używany jedynie w odpowiednich warunkach i późniejszym etapie rozwoju. Pozycja, w której dziecko pcha zabawkę, nie jest naturalna. Pochylony do przodu maluch nie uczy się równowagi oraz przenoszenia ciężaru. Czy więc pchacz jest lepszym wyborem i czy warto go kupić? Podobnie jak w przypadku chodzika – będzie to świetna zabawa, jeśli nie zaburzy naturalnego rozwoju dziecka.

Jaki chodzik wybrać?

Jeśli wiemy już, jak korzystać z chodzika i od kiedy można wsadzać dziecko do chodzika, używanie go będzie świetną formą rozrywki. Warto jednak zdecydować się na model renomowanej firmy. Najwyższej jakości chodziki oferuje nasz sklep z zabawkami dla dzieci. Znajdziesz tutaj duży wybór solidnie wykonanych i bezpiecznych modeli. Jeśli więc zastanawiasz się, czy zdecydować się na chodzik dla dziecka i jaki wybrać, w naszym asortymencie z pewnością wyszukasz najlepszy dla potrzeb Twojego maluszka.