Jak wybrać klocki dla dziecka? Odpowiedź na to pytanie komplikuje się wraz z ilością pojawiających na rynku nowości. Dobre klocki rozwijają zdolności motoryczne i wyobraźnię przestrzenną. Jakie klocki dla rocznego dziecka wybrać, a jakie dla trzylatka? Czy istnieją uniwersalne rozwiązania?

Dlaczego warto kupować dziecku klocki?

Klocki to jedna z ponadczasowych zabawek, która poza dostarczaniem rozrywki dziecku, kształtuje jego motorykę i umysł i to już od najmłodszych lat. Tak naprawdę, duże piankowe klocki mogą być wręczone nawet niemowlętom, które za pomocą dłoni i ust będą badać ich kształty i fakturę. Starsze dzieci również skorzystają z tego typu zabawek – klocki potrafią zająć malucha na długie godziny! Niezależnie od tego, jakie klocki dla dzieci się wybierze – warto poznać ich dobroczynny wpływ na rozwój psychofizyczny dziecka.

Klocki rozwijają sprawność manualną i uczą precyzji

Klocki dla maluchów i klocki dla starszaków, już od pierwszego kontaktu, wspomagają rozwój motoryki małej. Dziecko chwytając elementy w dłonie i podejmując próby ich dopasowania, wykształca dobre nawyki chwytania i szlifuje swoją precyzję. Zabawa klockami łączy zatem przyjemne z pożytecznym.

To zabawki, które rozwijają wyobraźnię

Klocki drewniane, piankowe i plastikowe – niezależnie od tego, którym rodzajem będzie bawiło się dziecko - mają realny wpływ na rozwój wyobraźni. Niestety obecnie, dzieci mają naprawdę coraz mniej okazji, by nauczyć się bawić samodzielnie i swobodnie, naturalnie tworzyć. Jest to wina ekranów, tabletów i interaktywnych zabawek, które „na tacy” podają dziecku gotowy przepis na zabawę. Zabawa klockami to jednak zupełnie coś innego. Bez znaczenia jest, jakie klocki dla dziecka się wybierze – w każdym wypadku pozwalają one na kreatywną, rozwijającą wyobraźnię rozrywkę.

Klocki uczą koncentracji, wytrwałości i cierpliwości

Dziecko od dłuższego czasu buduje wieżę, która tuż przed ułożeniem ostatniego elementu się przewraca? Taka sytuacja to wspaniały przykład nauki cierpliwości i wytrwałości. Zachęcając dziecko do podejmowanie kolejnych prób, mimo wielu porażek, trywialne z pozoru klocki, dają maluchowi ważną lekcję życia.

Od kiedy klocki dla dziecka?

Wiele osób zastanawia się, jakie klocki dla dziecka wybrać i czy muszą być dopasowane do jego wieku. Dedykowane niemowlętom piankowe elementy, będą z pewnością różniły się od klocków przeznaczonym starszakom. Jakie klocki dla 3 latka okażą się najlepsze, a z jakich ucieszy się roczniak? Żeby dobrze wybrać, wystarczy zapoznać się z dokładną specyfiką ich rodzajów.

Rodzaje klocków dla dzieci

Klocki dla dzieci to szeroki wybór rozmaitych kształtów, materiałów wykonania i wielkości. Tym sposobem, każdy, kto nie wie, jakie klocki dla dziecka wybrać, może wybierać spośród modeli, takich jak:

Klocki piankowe

To najlepszy model dla najmłodszych. Są bezpieczne i miękkie w dotyku, dzięki czemu maluch może bez ograniczeń nimi rzucać i uderzać o siebie.

Klocki plastikowe

Klocki plastikowe to najlepsza opcja dla nieco starszych dzieci. Jednak jeśli są odpowiednio duże, to mogą być również przedmiotem kreatywnej i zajmującej zabawy dla dzieci młodszych.

Klocki drewniane

Jeśli nie wiesz, jakie klocki dla dziecka wybrać, postaw na ponadczasowe, ekologiczne i klasyczne klocki drewniane.Zabawki drewniane są bezpieczne, trwałe i idealnie wpisują się w filozofię Montessori.

Klocki wciskane

Klocki wciskane to nietypowe, ale również kreatywne klocki dla dzieci. Są to zarówno tzw. wafle, które można łączyć ze sobą i tworzyć trójwymiarowe budowle, jak i elementy wciskane w dołączoną do zestawu planszę.

Jak wybrać pierwsze klocki dla dziecka?

Klocki dla maluchów powinny być duże na tyle, aby można było uniknąć ich przypadkowego połknięcia, ale nie na tyle, aby dziecko nie mogło swobodnie wziąć ich do dłoni. Pierwsze klocki dla dziecka mogą być wykonane z miękkiej pianki, drewna lub plastiku. Ważne, by podczas zakupów sugerować się dedykowanym przedziałem wiekowym, umieszczonym na opakowaniu klocków, lub w opisie na stronie sklepu.

Klocki dla rocznego dziecka

Klocki dla rocznego dziecka mogą być dodatkowo wyposażone w kompatybilne ze sobą wyżłobienia, które pozwalają na łączenie ze sobą poszczególnych elementów. Można również postawić na klasyczne klocki np. drewniane w geometrycznych kształtach – to będzie dobra okazja do ich nauki!

Klocki dla starszych dzieci

Klocki dla starszaków mogą być już bardziej precyzyjne i mniejsze. Starsze dzieci z pewnością ucieszą się z możliwości zabawy w tworzenie bardziej zaawansowanych konstrukcji. Każdy dobry sklep z zabawkami dla dzieci oferuje klocki dopasowane poziomem zaawansowania nie tylko dla najmłodszych, ale także starszych budowniczych.

Niezależnie od tego, jakie klocki dla dziecka się wybierze – zakup tego rodzaju zabawki to inwestycja w rozwój intelektualny i kreatywny dziecka. Tylko klocki pozwalają z jednego zestawu wyczarować kilkanaście różnorodnych konstrukcji – od domów, przez mosty, aż po wymarłe dinozaury! Tylko wyobraźnia dziecka ogranicza ich możliwości.