Pośród grona rodziców często toczą się dyskusje na temat tego, kiedy dać dziecku smoczek i czy w ogóle warto się na niego decydować. Temat smoczków okazuje się być nieco kontrowersyjny i każdy rodzic ma do tego inne podejście. Jako doświadczony sklep z zabawkami dla dzieci doradzamy, czy i kiedy dać dziecku smoczek oraz jakie kształty smoczków sprawdzą się najlepiej.

Smoczek dla dziecka – tak czy nie?

Zdecydowani przeciwnicy smoczków twierdzą, że na ich zakup decydują się wyłącznie rodzice, którzy nie chcą poświęcać swojemu dziecku uwagi. Jednocześnie przywołują jego negatywny wpływ na późniejszą wymowę czy zgryz. Zwolennicy natomiast uważają smoczek za rozwiązanie na wszystkie zmartwienia i potrzeby malucha. Nie należy jednak popadać ze skrajności w skrajność – smoczki zostały wymyślone po to, aby pomóc dzieciom oswoić się z otoczeniem oraz wesprzeć rodziców w opiece nad niemowlęciem. Właściwie używany smoczek może przynieść wiele korzyści. 

Po co dziecku smoczek?

Zanim odpowiemy na pytanie kiedy można dać dziecku smoczek, warto zastanowić się nad jego zastosowaniem. Smoczek służy dziecku w zaspokojeniu silnego odruchu ssania – zwłaszcza u maluchów, dla których pierś mamy nie jest wystarczająca. Odpowiednio dobrany smoczek pomaga opanować emocje i frustracje, będąc jednocześnie przydatnym podczas zasypiania. Ułatwia dzieciom również przetrwanie wizyt u lekarza. U wcześniaków ćwiczy mięśnie, które później przydadzą się, gdy zaczną ssać pierś mamy. Zadaniem smoczka nie jest zastąpienie piersi mamy czy kontaktu z rodzicami, a jedynie wsparcie w zaspokajaniu potrzeb dziecka.

Kiedy dać dziecku smoczek?

Kiedy w takim razie podawać dziecku smoczek? Przede wszystkim należy pamiętać, że nie sam smoczek jest źródłem kłopotów, lecz niewłaściwy sposób jego używania. Małe dziecko, zwłaszcza takie w wieku 2-5 miesięcy, odczuwa bardzo dużą potrzebę ssania. Jeśli smoczek jest odpowiednio dobrany do wieku, a maluch nie ma problemu ze ściąganiem mleka z piersi mamy, nie ma przeciwwskazań, aby go nie podawać. Smoczek może uspokajać w ciągu dnia, a także pomóc w zasypianiu – warto jednak zabrać go po zaśnięciu. Bardzo ważne jest, aby smoczek był często myty i wyparzany. Powinno wymieniać się go na nowy po maksymalnie 2 miesiącach lub przy nawet najdrobniejszych uszkodzeniach.

Do kiedy korzystać ze smoczka? Zaleca się odstawić go, gdy dziecko nadal jest do niego przyzwyczajone w wieku 12 miesięcy. Logopedzi rekomendują, aby dziecko rozstało się ze smoczkiem do 18 miesiąca życia

Jaki smoczek jest najlepszy?

Wybór odpowiedniego smoczka uspokajającego nie należy do łatwych – obecnie na rynku znajdują się różne rodzaje smoczków dla niemowląt, które różnią się nie tylko rozmiarem, ale także materiałem, wzorem czy kolorem. Najważniejszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę jest to, aby smoczek był bezpieczny i zgodny z wiekiem dziecka – nie należy kupować smoczków na wyrost lub używać za małych.

Podział smoczków ze względu na materiał

Wśród dostępnych na rynku smoczków możemy wyróżnić:

  • smoczki silikonowe – wytwarzane z bezbarwnej gumki, która jest bezwonna i bezsmakowa, trwała i nie ulega odkształceniu.
  • smoczki kauczukowe – bardzo rozpoznawalne ze względu na swój charakterystyczny, brązowy kolor. Jest to produkt naturalny, kauczuk jest bezpieczny dla dziecka oraz przyjemny i miękki w dotyku. Poniekąd przypomina sutek, jednak ma swój subtelny smak i zapach.

Kształty smoczków

Kolejny podział smoczków wynika z kształtu gumki. Zastanawiając się, jaki kształt smoczka dla noworodka będzie odpowiedni, należy zapoznać się z dostępnymi na rynku modelami, pośród których możemy wyróżnić:

  • smoczki okrągłe – wyposażone w okrągłą gumkę, która swoim wyglądem przypomina żarówkę lub wisienkę.
  • smoczki płaskie lub symetryczne – obie strony smoczka są spłaszczone, dlatego nie ma znaczenia, w którą stronę umieścimy smoczek w buzi dziecka.
  • smoczki anatomiczne lub smoczki ortodontyczne – ten rodzaj smoczków ma bardzo charakterystyczny kształt, który podczas ssania przypomina sutek mamy. Smoczki anatomiczne dopasowują się do kształtu buzi dziecka i uznaje się, że nie powodują wad zgryzu, wspierając jego prawidłowy rozwój.
  • smoczki dynamiczne – stworzone aby prowokować właściwy, naturalny sposób ssania, przez co rozciągają się i kurczą, imitując piersi podczas karmienia.

Najlepszy smoczek dla noworodka

Zastanawiając się, kiedy podać dziecku smoczek i jaki rodzaj wybrać, warto mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo i preferencje dziecka. W naszym sklepie z artykułami dla dzieci oferujemy różne akcesoria dla niemowląt w tym wysokiej jakości smoczki dla noworodka, czy niewolęcia, spośród których każdy rodzic może wybrać smoczek, który najlepiej odpowie na potrzeby dziecka.